TR / EN

MRG (Magnetik Rezonans Görüntüleme-Emar)

  MRG (EMAR) cihazı manyetik dalgalar üreterek görüntü alan, radyasyon yaymayan bir tanı metodudur. Emar cihazlarının gücü tesla denilen bir birim ile ölçülmekte, tesla gücü yükseldikçe görüntü kalitesi artmaktadır. Erciyes Hastanesinde 1,5 tesla gücünde SIEMENS marka bir emar cihazı bulunmaktadır.

  Beyinde kanamalar, damar tıkanıklıkları, beyin tümörleri, damar yumakları, sıvı toplanmaları teşhis edilebilmekte, başağrısı, kulak çınlaması, işitmede ve görmede azalma gibi durumlarda şikayetin sebebini ortaya konulabilmektedir.

  MRG (Emar) cihazı ile beyin, omurilik, boyun, bel, omuz, diz, ayak bileği ve diğer eklemler, karın, kol ve bacaklar, damarlar üç boyutlu olarak görüntülenebilmektedir. Diz bölgesinde menisküs yırtıkları, yan ve çapraz bağların hasarları, eklem faresi dediğimiz kemik parçacıkları teşhis edilebilmektedir.  Omuz bölgesi, başka inceleme teknikleri ile görüntülenmesi zor bir bölgedir. 1.5 tesla emar cihazımız ile omuz eklemi, eklem kılıfı, omuz kasları çok güzel bir şekilde görüntülenebilmektedir. Modern çağın en önemli problemlerinden olan bel fıtığı ve boyun fıtığı, omurilik kitleleri üç boyutlu olarak gösterilebilmektedir.

  Karında karaciğer, dalak, böbrek, pankreas, safra yolları böbrek üstü,kadın ve erkek üreme organları bezi gibi organlar da görüntülenebilmekte ve hastalıkları teşhis edilebilmektedir.

  Ayrıca hastanemizde ;
– DİFİZYON MRG
– MR MYELOGRAFI
– MR ANJIOGRAFI
çekimleri yapılmaktadır.