Hasta Ziyaret Politikası

Sağlık hepimiz için en önemli değerdir. Varlığında anlayamadığımız kıymetini kaybedince anlar, hastalandığımızda sağlığımızın mutluluğumuzda ne kadar önemli bir payı olduğunu fark ederiz. Hasta olduğumuzda sadece fiziken değil, ruhen de farklılaşırız. Kendimizi güvensiz işe yaramaz hisseder, kimimiz hiç bir şey eskisi gibi olmayacak sanarak içine kapanır, kimimiz öfkeyle başkalarına saldırganlaşır, kimimiz de çocukça davranışlar geliştiririz. Geleceğimizden kaygılanır, kendimizi cezalandırılmış ve kısıtlanmış hisseder, hayatın anlamsız olduğu düşüncesine kapılabiliriz. Bütün bu duygular tıpkı hastalıklar gibi, hekimler de dahil hepimizin başına gelebilir ve aslında normaldir. Hastalık, kişilere ‘hasta psikolojisi’ dediğimiz, sağlığımıza yeniden kavuştuğumuzda kaybolacak olan ayrı bir yük yükler. Sağlık kurumuna, hem bozulan sağlığımızı yeniden kazanmayı hem de eskisi gibi mutlu olmayı bekleyerek başvururuz. Burada karşımıza çıkan, günlük hayatımızda görmediğimiz uygulamalar ve karmaşık işlemler karşısında daha çok şaşırır, bazen ne yapacağımızı bilemeyiz.
  • 1.1. Hasta Hakları Ve Sorumlulukları

    1.1.1 Özel Erciyes Kartal Hastanesi, hastaların ziyaretçilerinin olması hakkının ve bunun öneminin farkındadır. Ziyaretçilerin olması ile birlikte, hastanın ailesi ve sevdikleri ile bir araya gelerek, psikolojik olarak da kendisini daha iyi hissetmesi sağlanmış olur. Özel Erciyes Kartal Hastanesi’nin ilk amacı, bakımını kendisine emanet etmiş olan hastaları sağlıklarına kavuşturmaktır. Ziyaretlerin hastanın iyileşme sürecini engelleyeceği durumlarda, ziyaretlere sınırlandırma getirilebilir veya ziyaretlerin kontrol altına alınması uygun görülebilir.
    1.1.2 Bebekler veya küçük çocukların olduğu ziyaretler önlenecektir. Eğer bebeklerin ve çocukların mutlaka gelmeleri gerekli ise, herhangi bir bulaşıcı hastalıklarının olmaması gerekmektedir. Aileler çocuklarının yaptıklarından sorumludurlar ve gürültü veya zarar verici bir durum oluşturdukları takdirde, ailelerden çocuklarını ana lobiye götürmeleri rica edilir. Küçük çocuklar hiçbir şekilde hastane binasının içinde tek başlarına bırakılmamalıdırlar.
  • 1.2. Hasta Hakları Ve Sorumlulukları

    1.2.1 Genel bakım ünitelerinde, refakatçi dışındaki ziyaretçiler sadece akşam saat 22:00’ ye kadar kabul edilebilir. Yatan hasta katlarında, ziyaret saati sona erdiği halde kalmaya devam eden ziyaretçilere, bir kez hemşire tarafından uygun bir dille ziyaret saatinin sona erdiğine dair bilgi verilir. Hala ısrar ediliyorsa nöbetçi doktordan yardım istenir. Nöbetçi doktorun ikazı sonunda da kalmakta ısrar eden veya sorun çıkaran ziyaretçiler olduğu takdirde bölüm personeli tarafından bir güvenlik görevlisinden yardım istenmelidir. Acil ünitesinde hasta ziyareti yapılmaz. Hastanın birinci derece yakınlarına, acil hekimi tarafından hasta hakkında bilgi verilir.
    1.2.2 St:22:00’dan sonra servis hemşiresinin bilgisi dahilinde, gece idari amirinin ve nöbetçi idari hemşiresinin izniyle ancak istisna olarak ziyaretçi alınabilir.
Copyright © 2020 Özel Erciyes Hastanesi - Bütün Hakları Saklıdır. | Powered By:Toy Medya