Plastik Cerrahi

Güncelleme Tarihi :28-03-2023

Plastik Cerrahi

Estetik Cerrahi, yaşlanmayla ortaya çıkan sorunları düzelterek, kişinin yaşamını estetik ve ruhsal açıdan daha iyi hale getirmeyi amaçlar. Estetik cerrahlar ise bilim ve sanatı birlikte kullanarak doğal güzelliğe en yakın olanı yakalamaya çalışırlar.
Cerrahi yöntemlerle gerçekleştirdiğimiz müdahalelerde tek bir amacımız vardır; hastalarımızın kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlamak. Bunu, vücudumuzun fonksiyonel yönünü koruyarak gerçekleştirdiğimiz estetik cerrahi operasyonlar ile elde ederiz.
Örneğin sadece endoskopik orta yüz gençleştirme ameliyatı ile 50 yaşındaki bir hastamızın 30-35 yaşındaki görüntüsüne kavuşturabiliyoruz. Burada dikkat çekmemiz gereken nokta hastamızın gençlik çağındaki kendi görüntüsüne kavuşturduğumuzdur. Çevremizde estetik ameliyat olduğu herhalinden belli, gençleşmesi bir yana mevcut yaşına ait güzellikten de kaybeden bayanlar görürsünüz. Bunun nedeni şudur; biz hekimler hastalıkların teşhisine bağlı tedavilerde bulunarak hastalarımıza iyilik sunarız.
Estetik ameliyat için de biz plastik cerrahlara başvuran hastaları değerlendirirken mevcut problemi teşhis eder buna göre tedavi seçeneği sunarız. Yani, her 50 yaşındaki bir bayan göz kapaklarındaki düşüklükten şikayetçi olarak bize başvurduğunda bu hastamıza hemen üst göz kapağı germe ameliyatı yapmıyoruz. Eğer hastamızın kaşlarında düşüklük var ise ve kaşların normal pozisyonuna taşınması göz kapaklarındaki sarkmayı da gideriyor ise bu hastamıza endoskopik kaş kaldırma ameliyatı yaparak doğru teşhis ve doğru tedavi seçeneği sunmuş oluyoruz. Aksi taktirde sarkmış göz kapaklarına yapacağımız bir ameliyat hastamızın yorgun ve yaşlı görünümünü ortadan kaldırmayacaktır.Aynı şekilde, zamanla yanak bölgesindeki yağ yastıkçıklarının aşağı yönde yer değiştirmesine bağlı olarak ortaya çıkan, gene yorgun ve yaşlı bir yüz görünümünü, yanak bölgesine yapacağımız yağ enjeksiyonu veya dolgu maddesi uygulaması ile çözemeyiz.
Bu problemin çözümü; endoskopik olarak aşağı doğru kaymış olan yağ yastıkçığını eski, yani olması gereken yere taşımaktır.